Asya Organik Sabun Cevizi 500 gr (AOSC)

Fiyat : ₺63,90(KDV Dahil)

Adet

Artır Azalt
Paket içeriği:
Sabun Cevizi 500 gr. (Her ambalajda 1 adet yıkama keseciği bulunmaktadır. )
Sabun cevizi (Sapindus Mukorossi) tüm dünyada kabul görmüş Himalayalara özgü doğal bir meyvedir. Deterjanın kullanıldığı her alanda kullanılabilir. Kesinlikle yenmez.
Çekirdekleri çıkartılarak güneşte kurutulan sabun cevizi meyvesi içinde hiçbir koruyucu madde ve mikrop barındırmaz. Düşük köpürme oranı makineler için iyidir.  %100 Geri dönüşümlü olduğundan gübre olarak kullanılabilir. Çevre kirliliğine neden olmaz.  Yüzyıllardır Himalaya Dağlarının eteklerinde yaşayan halk tarafından doğal bir deterjan olarak kullanılmaktadır. Sabun cevizi dünyada pek çok isimle bilinmektedir; sabun meyvesi, soap nuts, waschnuss, bitki deterjan, sabun ağacı meyve kabuğu ve benzeri.
Doğal bir ürün olduğundan elde bulaşık ve çamaşır yıkamada rahatlıkla kullanılabilir. Makinede destekleyici maddelerle kullanımı tavsiye edilir. 
Sabun Cevizi Nasıl Kullanılır?
Çamaşır Makinesinde Kullanımı:
5-6 adet tüm veya bu miktara denk gelecek kırık sabun cevizini yıkama kesesine koyup ağzını sıkıca bağlayın ve çamaşırlarınızın arasına yerleştirin. Gerekli programı seçin ve yıkamayı başlatın. Yumuşatıcı kullanmanıza gerek yoktur. Meyveleri renkleri tamamen sarı renge dönene kadar kullanabilirsiniz. (40 - 60 derece arasındaki sıcaklıklarda en az 3 defa kullanabilirsiniz.)
Çamaşırlarınızın rengini soldurmaz ve yıpranma yapmaz. Yün, ipek gibi hassas kumaşlarda güvenle kullanılabilir. Kimyasal kalıntı bırakmadığından doğal olmasının yanı sıra hipoalerjenik, ekolojik ve biyolojiktir. 
Yıkama sonrası keseyi makinadan çıkartıp, içindeki meyveyle birlikte ipte kurutunuz. 
Sabun Cevizi Meyve Sıvısı Nasıl Yapılır?
7-8 su bardağı suya 10-15 adet Sabun Cevizi meyvesini iyice kırıp ekleyin. Bir taşım kaynatın. Sonra altını kısıp 20 dakika daha pişirin. Pişerken meyveleri ezerseniz içindeki saponin (sabun) maddesinin açığa çıkmasını sağlayın. Sonuçta elinizde 5-6 su bardağı, yani yaklaşık 1 lt Sabun cevizi sıvısı elde etmiş olacaksınız. Bu sıvıyı iyice süzün ve kapaklı bir kaba aktarın. Kapağını sıkıca kapatarak muhafaza edebilirsiniz. Sabun meyvesi sıvınız kullanıma hazırdır. 
Kaynattığınız Sabun cevizi meyvelerini atmayıp bir kez daha ancak bu sefer 5-6 bardak suyla kaynatarak sabun meyvesi sıvısı elde edebilirsiniz.
Sabun Cevizi Sıvısı ile Çamaşır Nasıl Yıkanır?
Makinenin sıvı deterjan haznesine yaklaşık 1 su bardağı Sabun Cevizi sıvısı koyarak yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 
Sabun Cevizi Sıvısı Başka Nerelerde Kullanılabilir?
Saçlarda Kullanımı:
Kuru saça dipten uca masaj yaparak uygulayın. Bone takarak 10-15 dakika kadar bekleyin ve ılık suyla durulayın. Son durulama suyu soğuk olsun. Sabun Cevizi sıvısı doğal sabun içeriğinden dolayı göz yakabilir, gözünüze kaçırmamaya dikkat edin.  
Ev Temizliğinde Kullanımı:
Bu ürünü genel temizlik deterjanı gibi kullanabilirsiniz. İster sprey şişesine 3 ölçek su ve 1 ölçek sıvı koyarak lavabo, mutfak dolabı, mutfak tezgahı vb. yerlerde ister temizlik kovasında bulunan suya  ekleyerek zemin temizliğinde kullanabilirsiniz. Cam yüzeylerde kullanacaksanız sprey şişesine bir miktar sirke eklerseniz çok daha etkili olacaktır. 
Elde Bulaşık Yıkamada:
Bulaşık yıkama kabınızın içerisindeki suya yarım su bardağı sabun cevizi sıvısı ekleyin ve bulaşık süngerinizle köpürtün. Parlak bulaşıklar için bir miktar sirke ve bir miktar limon tuzu da eklemeniz yararlı olacaktır. Suyu karıştırın ve her zamanki gibi bulaşıklarınızı yıkayın.
Mücevher ve Takı Temizliğinde: 
Takılarınızı birkaç dakika sabun cevizi sıvısında bekletin. Sonra yumuşak bir diş fırçası yardımıyla üzerlerindeki kirleri temizleyin. Sonra durulayın ve bir bezle kurulayın. 
İpuçları:
Makineye koymadan önce sabun cevizlerini sıcak suda 5 dakika bekleterek saponin salmasını sağlayabilirsiniz. 
Makinenizi çok fazla doldurmayın. Böylece su sirkülasyonu daha fazla olacaktır. 
Suyu yumuşatmak için 1 kahve fincanı çamaşır sodasını suda eritip deterjan gözüne ekleyebilirsiniz.
Lekeli çamaşırlarda lekenin bulunduğu yeri ılık suyla ıslatıp, hazırladığınız  karbonat ve beyaz sirkeli karışımı üstüne yayın ve bir süre bekletin. Kurumadan önce yıkama işlemini başlatın. 
Çamaşırlarınızı 40 derece ve üzeri sıcaklıkta yıkayın.   
Sabun Cevizi Nasıl Saklanır?
Hava geçirmeyen torba içerisinde, güneş ışığından uzak ve serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Aksi halde, nemi çok çabuk emdiğinden yapışkan bir hale gelebilir. Ancak bu bozulduğu anlamına gelmez. Ömür boyu raf ömrü olan kurutulmuş bir meyvedir. O yüzden bu hale gelse bile kullanmaya devam edebilirsiniz.
Sabun Cevizi Sıvısı Nasıl Saklanır?
Hazırlamış olduğunuz sıvıyı 1-2 hafta gibi kısa bir sürede tüketecekseniz hava geçirmez cam bir kavanozda ve buzdolabında saklayabilirsiniz. 
Daha uzun sürede tüketecekseniz buz kalıpları halinde dondurarak saylayabilirsiniz. Sadece ihtiyacınız kadarını eritip kullanabilirsiniz.
Çok fazla sıvı hazırladıysanız konserve haline getirebilirsiniz.
Konserve Nasıl Yapılır?
 Kaynatmış olduğunuz sıvıyı sıcak haldeyken temiz bir kavanoza boşaltın. (Ağzına kadar doldurmayın, biraz boşluk bırakın) Ağzını kaynar suyla yıkanmış temiz bir kapakla sıkıca kapatın ve ters çevirin. Böylece vakumlamış olacaksınız. Kavanozunuzun dibinde zamanla tortu oluşması normaldir ancak sıvınız sümüksü ve yapışkan bir hal almışsa bozulmuş demektir, kullanmayınız.