05  Ağustos

Çölyak Nedir?


Çölyak Hastalığı Nedir?


Buğday, arpa, yulaf ve çavdar gibi tahıllarda bulunan glüten proteininin ince bağırsakta oluşturduğu bir alerjidir. Henüz tedavisi bulunamamıştır. Ömür boyu özel bir perhiz uygulamayı gerektirir.

Çölyak Hastalığının Belirtileri Nelerdir?


Çölyak hastalığı çok sinsi bir hastalıktır. Belirtileri başka hastalıklarla karıştığı için teşhisi oldukça zordur. Doğru teşhis için özel kan testleri ve endoskopi çekilmesi gerekmektedir.
En öne çıkan belirtileri; Karın bölgesinde kendini hissettiren şişkinlik hissi
Kaslarda zayıflık
Kansızlık
Yoğun gaz şikayeti
İshal ya da kabızlık (Dışkıda anormallikler)
Ağızda sık sık aft oluşması
Halsizlik ve iştahsızlık (Bazen kusma)
Eklemlerde ve kemiklerde oluşan ağrılar. (Yoğun kemik erimesi)
Sinirli Davranışlar
Ciltte döküntüler ve kaşıntı

Çölyak Hastaları Hangi Ürünleri Tüketmelidir?

Çölyak Hastaları meyve, sebze ve et çeşitlerini gönül rahatlığıyla tüketebilirler. Bunların dışındaki tüm ürünleri glüten içermeyen ürünlerden/ markalardan seçerek tüketmek zorundadırlar. Uygulayacakları perhiz sadece gıda ürünlerini kapsamamaktadır. İlaçtan, kozmetiğe kadar kullanacakları her ürün glütensiz olmak durumundadır. Pek çok insan kozmetik ürünlerinin glüten içereceğine ihtimal vermemektedir. Oysa bu ürünlerin içinde çölyak hastaları için yasak olan tahılların yağları bulunabilmektedir. Bu da ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Kısacası sadece yiyeceklerinize değil teninize değecek her şeye dikkat etmeniz gerekir.
Çölyak Hastalarının Hayatlarında Ne Gibi Değişiklikler Olur?
Sosyal hayatları olumsuz yönde etkilenir. Kendi evleri dışında bir şey yiyip içmeleri neredeyse imkansızdır. Çünkü dışarıdaki yiyecek ve içeceklerin büyük bir çoğunluğu gluten içerir. Gıdanın kendisi glüten içermiyorsa bile bulaşma riskinden dolayı tehlikelidir. Kullanılan tereyağı, baharat ya da sos gluten içeriyorsa bunların konduğu yemekte gluten içeriyor demektir. Ya da gluten içeren bir gıda karıştırıldıktan sonra aynı kaşıkla gluten içermeyen bir gıda karıştırılırsa bu da gluten bulaşmasına neden olur. Daha geniş bir kapsamda; gluten içeren gıdaların bulunduğu bir mutfakta glutensiz yemek pişirmek neredeyse imkansızdır çünkü bulaşma riski çok fazladır.
 

Etiketleri okumak hayati önem kazanır. Marketten ya da kozmetik mağazalarından alış veriş yaparken etiketleri çok iyi okumanız gerekir. Gluten içermez bilgisini gördüğünüz ürünleri gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Ancak bazı ürünler gluten içermediği halde, firmalar bunu üstlerinde belirtmediği için kullanabileceğinizi maalesef bilmiyorsunuz. Bu durumda Çölyakla Yaşam Derneği'nin sayfasında yer alan glutensiz ürün markaları ve glutensiz ilaçların listelerine ulaşabilirsiniz. (www.colyak.org.tr)

Doğaevinizde.com sizler için tüm glutensiz markaları bir araya toplamaktadır. Gıdadan kozmetiğe her türlü ihtiyaca ve her türlü bütçeye uygun ürünler sitemizde sizlere sunulmuştur. Müşterilerimizin istekleri de göz önünde bulundurularak ürün yelpazemiz her geçen gün daha da genişlemektedir.

 

Glutensiz Gıda ürünleri için tıklayınız.

 

Glutensiz Bakım Ürünleri için tıklayınız. 


Çölyak Hastalığı

Arpa, buğday ve yulafların içinde bulunan gluten proteininin çocukların ve yetişkinlerin bağırsaklarında emilimi sağlayan villus yapılarını bozması sonucunda besin emiliminin engellenmesi ve hasarlar oluşmasına neden olan alerjik bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Seylak hastalığı da denir ve genetiktir. Gluten hassasiyeti sonucunda ince bağırsak iltihaplanarak görevini yerine getiremez.

Çölyak hastalığı belirtileri;

. Gluten içeren yiyecekler alınmasından sonra ishal,

. Kilo kaybı

. Bacaklarda şişme

. Sinirlilik

. Kuru cilt

. Dudakta ve dilde acı hissi

. Kansızlık 

. Kusma 

Kan testleri, katı dışkı tahlilleri ve ince bağırsaktan alınan biyopsi ile teşhis edilebilir. Bu hastalıkta K vitamini eksikliğinden dolayı diş etlerinde kanama, kalsiyum ve D vitamini eksikliğinden dolayı osteoporoz, demir ve folik asit eksikliğinden dolayı ise kansızlık görülür. Tedaviye başlanıldığında gluten içeren tüm besinler yasaklanır. Hastalar mısır ve pirinçten üretilen yiyecekler tüketmelidir. Birçok hazır gıdalarda da gluten olduğu unutulmamalıdır. Hazır gıdalarında, çölyak hastalarına özel üretileni temin etmelidirler. Paketlerin üzerinde bulunan kırmızı işaretli ürünler gluten içerdiğini belirttir. Glutensiz beslenme düzeni ile hastaların bir şikayeti kalmaz. Çölyak hastalarının yiyecekleri hazırlanırken gluten içeren her şeyden uzak tutulmalıdır. Bir çay kaşığı un bile gelse hasta tarafından fark edilebilir. Yemek hazırlığı yapılırken glutenli unlara temas etmiş çatal, kaşık, tabak asla kullanılmamalıdır. Glutensiz diyet sonra hastanın şikayetlerinin geçmesiyle diyet bırakılmamalıdır. Hasta glutensiz beslenmeyi yaşamının bir parçası haline getirmelidir.