KİNOA ÜRÜNLERİ

Astronotların gıdalarında ham madde olarak kullanılan kinoa tohumları insan vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm proteinleri içerir. Besleyiciliği, gluten içermemesi bilindikçe bu ürüne ilgi daha çok artmaktadır. Vejetaryenler için protein eksikliğini gidermek için birebirdir. Hayvansal proteinlerin yağlı ve kolesterolü yüksek olduğundan dolayı kinoa daha sağlıklıdır. Kinoa fiyatı ise etlere göre oldukça uygundur. Yapısında gluten ihtiva etmediğinden dolayı çölyak hastaları da rahatlıkta tüketebilirler.

Zayıflamak için de kullanılan kinoanın aslında kalorisi düşük değildir. Protein açısından yüksek olması ve lif içermesi sayesinde sizi uzun süre tok tutar ve kan şekerini dengeler. Yine de yüksek kalorisinin olduğu unutulmadan tüketilmelidir. Kinoa demir bakımından da zengindir. Demir eksikliği tedavisindede kullanılabilir. Düzenli olarak kinoa  yiyen kişilerde  zararlı olan kolesterol LDL düşerken, yararlı olan iyi kolesterol HDL oranını sabit tutar. İlaç fiyatlarının, kinoa fiyatlarından yüksek olması hem de kinoanın daha ilaçlardan daha sağlıklı olması ilgiyi daha da arttırıyor.

KİNOA NERELERDE SATILIR, FAYDALARI NELERDİR?

Bu yazıda kinoa nerelerde satılır, faydaları nelerdir kısaca anlatılmıştır. Kinoanın yapısında vitamin, mineral, protein ve lif oranı fazladır. Kinoanın içerisinde A,B,C,D ve K vitaminleri bulunur. Kalsiyum, çinko, magnezyum, demir gibi birçok minerale sahiptir. İçerisinde bulunan maddeler iltihaplı damar hastalıklarını ve kabızlığı önler.

Kinoanın yapısında bulunan mineraller ve yararları

Demir: Demir eksikliğinden kaynaklanan anemiye iyi gelir. Vücut sıcaklığını korumada da yardımcı olur. 

Kalsiyum: Kemikleri ve dişleri güçlendirir.

Ribofilavin: Enerji üreterek halsizliği ortadan kaldırır. Beyin ve kas hücrelerini güçlendirir.

Magnezyum: Damarların rahatlamasını sağlar. Migrene iyi gelir. Şeker hastalarında da kan şekerini düzenler.

Manganez: Antioksidandır, vücut enerji üretirken oluşan hasarlardan hücreleri korur.

Kinoayı pirincin kullanıldığı tüm yemeklerde kullanabilirsiniz. Tohumlarından çim elde edip salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Un gibi öğütüp pasta, börek çöreklerinizde kullanabilirsiniz.  Kinoa diğer tahıllardan daha çok lif içerdiği için sindirim sistemine yararlıdır. Kabızlığı önleyerek hemoroid hastalığının önlenmesinde faydalıdır.

Kinoa nerelerde satılır sorusunun cevabını ise DogaEvinizde.com size veriyor.