Glutensiz Ürünler

Gluten, gıdaların içerisinde sıkça karşılaşılan protein gruplarından bir tanesidir. Glütenin ve gliadin olmak üzere iki ana proteinden oluşan glüten, özellikle arpa, buğday, çavdar gibi tahıllarda fazlaca bulunmaktadır. Bunların yanı sıra su ile karıştırıldığında adeta tutkal görevi görüp hamuru tutması ve kabartma özelliğine sahip olması dolayısıyla ekmekte de bulunur. Ayrıca ekmeğe yumuşaklık kazandırarak çiğnenebilir bir yapı sağlar.

Çoğu koşulda insan vücudu gluteni tolere etmektedir fakat gluten bazı sağlık problemlerinde olumsuz bir etki yaratabilmektedir. Başta çölyak hastalığı olmak üzere buğday alerjisi ve gluten duyarlılığı gibi hastalıklara sahip olan bireylerin glutenden kesinlikle uzak durması gerekmektedir.

Ekmek, pide, pasta, makarna, bira, un gibi içerisinde buğday bulunan ürünlerde gluten bulunmaktadır. Dolayısıyla glütenin tetiklediği hastalıklara sahip olan kişilerin bu ürünleri tüketmemeye özen göstermesi son derece önemlidir. Bunun yanı sıra özel olarak glütensiz üretilen besin maddeleri de bulunmaktadır.

Glutensiz Ürünler Nelerdir?

Çölyak hastaları normal olarak üretilen ekmek, pasta, bisküvi, makarna gibi gıdaları tüketemediklerinden bu kişilerin glütensiz gıdaları tüketmeleri gerekmektedir. Glutensiz ürünler, çölyak hastalığına sahip olan bireylerin tüketmesi için özel olarak üretilen gıdalardır. Kabızlık, karın ağrısı, aşırı gaz, halsizlik gibi belirtileri bulunan çölyak hastalığının tedavisinde önemli bir kilometre taşı olan bu ürünlerin tüketilmesine son derece özen gösterilmelidir. Bu hastalar aldıkları gıdaların içindekiler kısmını dikkatli bir şekilde okumalı ve ürünleri buna göre tüketmelidirler.

İçerisinde gluten bulundurmayan birçok doğal ürün bulunmaktadır. Bunlar başta marul, maydanoz, soğan, ıspanak, brokoli gibi sebzeler; kayısı, ananas, avokado, üzüm gibi meyveler; karabuğday, teff, kahverengi ve beyaz pirinç gibi tahıllar; saf zeytinyağı, ceviz yağı, badem yağı, susam yağı gibi yağlar; fasulye, mercimek, bezelye, nohut gibi baklagiller; hamsi, alabalık, palamut, bonfile, kuşbaşı pirzola gibi etlerdir.

Bunların yanı sıra gluten kullanılmadan üretilen birçok ürün de bulunmaktadır. Sitemiz üzerinden glütensiz olarak üretilen yulaf gevreği, çikolata, kurabiye, ekmek, krema, makarna, un, mısır unu, galeta unu, teff unu, bisküvi, şehriye, lokum, kahve gibi gıda maddelerine ulaşabilirsiniz.

Tabi ki glütensiz ürünler sadece gıda maddeleri değildir. Bunların yanı sıra içerisinde gluten bulunmayan birçok bakım ürünü ve makyaj malzemesi de bulunmaktadır. Yine sitemiz üzerinden glütensiz şampuan, nemlendirici, bakım kremi, deodorant, balsam, vücut sütü, banyo köpüğü, saç spreyi ve makyaj malzemeleri gibi birçok ürüne ulaşabilirsiniz.

Glutensiz ürünler listesi denince akla gelen birçok ürüne sitemizden ulaşabilirsiniz. Sağlığınız için faydalı olan ürünleri inceleyebilir ve tek bir tık ile kolayca sipariş vererek kapınıza kadar gelmesini sağlayabilirsiniz. Glutensiz ürünler listesi 2020 için aşağıya inerek daha birçok ürüne göz atabilir ve bu ürünlerin detaylarına ulaşabilirsiniz. Siz de bizi tercih ederek bu ürünlere avantajlı bir şekilde sahip olabilir, daha detaylı bilgi için ise iletişim kanallarımız aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.

Glutensiz ürünler kimin için gereklidir? Çok sık karşımıza çıkmadığından bu maddeyi içermeyen ürünlerin neler olduğunu bilmek de olmazsa olmazdır. Hepimizin hemen her gün tükettiği farklı sınıflarda bulunan ürün grupları içinde bulunan bir protein grubudur. En basit örneklemeyle sofraların vazgeçilmez besini ekmeğin ham maddesi olan tahıl grupları yüksek oranda içermektedir. Glüten sadece ekmek veya yiyecek başka diğer mamuller içerisinde bulunmaz. Akla hemen beslenme geliyor olsa da kişisel bakım ürünleri de cilt emilasyonu yöntemiyle bünyemize nüfus ettiğinden göz kaleminden şampuana varan geniş bir yelpazede ürünün de içeriğinde vardır ve çölyak hastalığı olanların korunması gerekir. Buğday, çavdar, arpa, yulaf olmak üzere diğer hububat tahılları ile de yakından alakalıdır ve bu nedenle bu tahıllar da içeriklerinde bu maddeyi barındırır. Doğa Evinizde olarak glüten içermeyen ürünlerin hayatı ne kadar olumlu etkilediğinin farkındalığıyla sizlere günlük yaşantınızın herhangi bir anında kullandığınız pek çok ürünün yine sizler için sağlıklı olanlarını bir araya getirdik. Artık zaten kıymetli olan vaktinizi harcamadan, bir iki tuşa basarak sağılığı ayağınıza getirmeyi hedefledik.

Gluten Nedir?

Genel olarak tükettiğimiz pek çok besinin içerisinde gluten maddesinin yer alması pek çok hastalığı da meydana getirebilmektedir. Bu madde kullandığımız besinlerde tat yapıcı özelliğe sahip olmasından dolayı tercih edilmektedir. Kıvamını arttırması ve kabuklu yemişler de lezzet arttırmasına dolayı kullanılmaktadır. Glutenin esnek bir yapısının olmasından dolayı da sakızlar da kullanıldığını görebilmekteyiz. Yediğimiz hemen hemen tüm besinlerin içerisinde gluten maddesinin bulunması çölyak hastalığı gibi bir hastalığın meydana gelmesine de sebep olmaktadır. Çölyak hastalarının hiçbir şekilde glutenli madde tüketmeleri gerekir. Sizler için üretmiş olduğumuz glutensiz yiyeceklerimizi de bu hastalar için oldukça önem taşımaktadır. Çölyak hastalığı ince bağırsağın tahrip olmasına sebebiyet verir. Bundan dolayıda glutenli ürünler tüketmek bu hastalığı daha da arttırır. Üretilen ürünlerde glutensiz besinler bulmak kimi zaman zor olabilmektedir. Bundan dolayı da sizlerin sağlığınızı düşündüğümüz için sitemizde glutensiz ürünleri çok kolay bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Glutensiz Yiyecek Çeşitleri

Sitemizde yer alan glutensiz yiyecek çeşitlerimiz pek çok farklıçeşit gösterir.Bu ürünlerimiz arasında fıstık ezmesi, badem kreması, bitter çikolata, tahinli krema gibi tüketilecek besinlerin yanı sıra el ve tırnak kremi, dudak balsamı, şampuan gibi kişisel bakım ürünleri de yer alabilmektedir. Hemen hemen birçok üründe gluten bulunmasından dolayı glutene karşı alerjisi olan kişiler glutensiz ürün bulmakta zorlanabilirler. Sitemizde yer alan glutensiz ürünler başlığı adı altında tüm ürünlerimizi görmeniz mümkün olabilecektir. Genel olarak glutensiz sakız, glutensiz atıştırmalık, glutensiz kuruyemiş, glutensiz kahvaltılıklar, glutensiz ekmek ve un gibi ürünler yer alabilmektedir.

Glutensiz Bakım Ürünleri

Glutensiz bakım ürünlerinin içerisinde cilt bakımı, saç bakımı, kişisel bakım, makyaj malzemeleri ya da glutensiz bebek ürünleri de bulunabilmektedir. Cilt bakımı içerisinde yer alan göz makyajı temizleyici yağı cildinize hiçbir şekilde zarar vermeden, makyajınıı nazikçe temizlemenize olanak tanıyacaktır.

Glutensiz Bebek Ürünleri

Glutensiz bebek ürünleri bebeklerin glutene karşı alerjisi olduğunda bu ürünleri kullanmaları, onların hastalıklarını tetiklemeyecek ve bebeklerinizin daha sağlıklı büyümelerine olarak sağlayabilecektir. Bu ürünlerimizin içerisinde de bebek bakım yağı, vücut sütü, şampuan bulunur.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR